DO JAKÉHO PRACOVNÍHO PROSTŘEDÍ SE VRÁTÍME?

Ian Bryan, Leden 2021
S pomalým nástupem očkování se zdá, že v boji proti koronaviru se začíná blýskat na lepší časy a s tím nás možná čeká i brzký návrat do kanceláří v plném režimu. Pandemie nám dala příležitost se zastavit a popřemýšlet, jak lépe koncipovat naše pracovní prostředí, do kterého se máme a chceme vrátit.
Jen málo z těch, kteří musí nyní pracovat doma má tolik štěstí, že jejich domácí pracovní místo je dost dostatečně velké, klidné a dobře vybavené, aby mohli pracovat efektivně. Tito šťastlivci možná vnímají, že taková forma práce jim přináší i jiné výhody než je absence každodenního dojíždění nebo neustálého boje s rozbitým kávovarem.
Někteří mohou mít dokonce pocit, že jejich domácí kancelář funguje lépe než ta, kterou před pár měsíci opustili a cítí, že jsou tak produktivnější.
V posledních letech se kancelářské prostory hodně proměnily. Nekonečné řady stolů v halových kancelářích jsou ty tam a nahradily je vizuálně atraktivní interiéry s telefonními budkami pro soukromí hovorů, oddychové zóny, ostrůvky sezení pro neformální schůzky a kávové kuchyňky, kde se dá sedět a pracovat klidně celý den.

Ticketmaster, Londýn

Google, Curych

Architekti a interiéroví designéři se kolikrát staví na hlavu ve snaze vytvořit ještě originálnější a kreativnější pracovní prostředí.
Za tuto dobu jsme viděli mnoho oslavovaných interiérů, které sice jsou vizuálně bombastické, ale ve skutečnosti se v nich skoro nedá pracovat. Například zasedací místnosti s odkrytými betonovými stropy a skleněnými stěnami kolem dokola.
Ano, všechno je to velice trendy a dobře se to prodává na sociálních sítích. Neberte to zle, odhalené betonové povrchy jsou fajn, ovšem musí být použity správně. V tomto případě taková zasedací místnost selhává ve své základní funkci, protože vnitřní akustika je tak špatná, že tam lidé vydrží sedět a povídat si sotva pár minut.
Před lety jste mohli skoro všech kancelářích vidět kazetové akustické podhledy. Sice nebyly nijak pěkné, ale přinejmenším skryly změť trubek a kabelů a především drasticky zlepšovaly akustiku vnitřních prostor. To bylo a je velice důležité, protože typické kancelářské budovy mají velké nepřerušované plochy z tvrdých materiálů, které často běží souběžně (tedy například betonové jádro budovy a prosklená fasáda), v kombinaci s tenkými zátěžovými koberci bez akustické absorpce.
Jenomže v posledních letech je tendence od těchto podhledů upouštět. Jako designérům nám to dává větší volnost při vytváření zajímavějších interiérů s vyšší světlou výškou, nehledě na fakt, že se tím šetří náklady na stavbu. Ovšem velkou nevýhodou je, že je o to horší řešit akustiku, aby byly prostory příjemné a dalo se v nich produktivně tvořit. Pozornost se sice částečně stáčí ke specifickým akustickým řešením, jakými jsou telefonní budky či takzvané tiché místnosti, ovšem často se zanedbávají právě ty největší části otevřených kanceláří (ať už záměrně nebo z důvodu ceny).
V návaznosti na to se na nás obracejí klienti o radu, jak zpětně řešit akustiku, aby byly jejich kanceláře příjemnější a použitelnější. To se ale pojí s obrovskými náklady, protože zpětná implementace prvků zlepšujících akustiku hotových prostor je vždy dražší, než když se akustika řeší už od začátku.
Hluk a celkově špatná akustika ovlivňuje člověka nejen tím, že snižuje jeho schopnosti soustředění a jeho produktivitu, ale co je mnohem důležitější, je to velký nevědomý stresor. Odborník na akustiku Julian Treasure to krásně shrnuje ve své přednášce v rámci série TED talk.
Bohužel, protože nejsme schopni negativní vlivy špatné akustiky jasně vidět a dobře poznat, často jsou přehlíženy nebo ignorovány. Přílišný důraz na vizuální stránku a na druhé straně opomíjené řešení akustiky vede k chatrným výsledkům. Ne na všechny má takové prostředí stejný dopad. Podle průzkumů nevnímají extrovert zhoršenou akustiku tak silně jako introverti. Ovšem introverti tvoří téměř polovinu celé populace, takže tím rozhodně nelze špatné akustické poměry jako celek omlouvat.
Pro nás v ateliéru IBA je akustika opravdu důležitá a přikládáme ji při našem navrhování tu nejvyšší prioritu. Často je tak akustické řešení základním bodem, ze kterého se odvíjí zbytek designu. Tyto principy jsou velice dobře vidět v námi navržených kancelářích pro SCS Software, CBRE, Amazon and Oracle.
Je celkem jasné, že část pracovníků (ale ne všichni) se pomalu vrátí zpět do skutečných kanceláří a opustí svoje domácí pracoviště, které jim někdy připadalo méně stresující a daleko pohodlnější. Často to tak vnímají právě kvůli lepší akustice, třebaže si to ani neuvědomují. Jak si lidé budou mnohem více zvykat pracovat z různých míst včetně domova, budou také citlivější ke kvalitě těchto prostředí a budou si moci svobodněji vybrat, ve kterém svůj drahocenný pracovní čas stráví.
Takže velkou výzvou pro kanceláře bude prioritizovat potřeby lidí a soustředit se na vytvoření takového prostředí, které nebude jen vizuálně naleštěné pozlátko.
Jeden z hlavních důrazů by měl být kladen na dobrou akustiku a kvalitním výsledkem by mělo být prostředí, které nejen dobře vypadá, ale především také dobře ZNÍ.